Lietuvos ornitologų draugijos forumas

Visiems, kas domisi paukščiais
Dabar yra 2024-03-28 15:16 (Ket)

Visos datos yra UTC+02:00




Naujos temos kūrimas  Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2016-11-30 17:50 (Tre) 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2004-11-05 13:24 (Pen)
Pranešimai: 2255
Miestas: Kaunas
2016-2017 metų žiemos akcija – suopis (Buteo spp.)
Žurnalo „Paukščiai“ redakcinė kolegija tradiciškai skelbia žiemos paukščio akciją. Šį kartą akcija skirta ne vienos, bet dviejų tos pačios genties rūšių – tūbuotojo suopio ir paprastoji suopio apskaitai, siekiant įvertinti žiemojančios populiacijos ar atskirų individų gausą 2016 m. gruodžio-2017 m. vasario mėnesiais. Žiemos paukščio akcijos sėkmė labai priklauso nuo paukščių stebėjimo entuaziastų aktyvios veiklos. Taip pat vertingos ir atsitiktinės registracijos, duomenys, kuomet stebimi paukščiai, pavyzdžiui, važiuojant automobiliu, būnant gamtoje, fotografuojant ir pan.
2016-2017 metų žiemą žurnalo „Paukščiai“ redakcinė kolegija skelbia tūbuotojo suopio (Buteo lagopus) ir paprastojo suopio (Buteo buteo) stebėjimų žiema. Ši paukščių gentis pasirinkta dėl to, jog neturime aiškių, ir išsamių duomenų apie suopių gausumą žiemos mėnesiais. Kadangi suopiai nereti, stambūs paukščiai ir lengvai pastebimi, paukščių stebėtojai dažnai neteikia reikšmės tokių paukščių stebėjimų svarbai. Nepaisant to, visuomet įdomu detaliau apžiūrėti pamatytus plėšriuosius paukščius ir juos identifikuoti t.y. atpažinti, o kad tai būtų dar ir visuotinai naudinga – reikalinga atlikti ir paukščių apskaitą. Be to, svarbi ne tik pačių paukščių apskaita, bet ir jų stebėjimo vietų, laikymosi dėsningumų nustatymas, kas ir yra vienas iš akcijos siekinių. Be pačių faktų kaupimo apie stebėtus paukščius, Lietuvos ornitologų draugijai labai svarbu paskatinti ir pritraukti kuo daugiau gamtos mylėtojų stebėti paukščius, teikti duomenis, ugdyti gamtos pažinimą moksleivių, studentų, mokytojų ir visų kitų piliečių tarpe.
Kur ieškoti suopių? Šį paukštį kone dažniausiai galima pamatyti važiuojant automobiliu pakelėse (nesvarbu ar tai būtų automagistralė, ar mažas kaimo keliukas), kur jie tupi budėjimo vietose stebėdami aplinką arba sklando aktyviai ieškodami grobio. Suopių nematysime miestuose ar gyvenvietėse – tai laukų gyventojai. Ieškodami lengvesnio grobio, ypač kai stipriai kanda šaltukas neretai suopį sutiksime ties intensyvesnio eismo keliais, kur yra didesnė tikimybė rasti autobobilių partrenktų gyvūnų. Tačiau jie ne ką mažiau įprasti ir laukuose, palaukėse, nesvarbu ar tai būtų atokios negyvenamos vietovės, ar mažų miestelių pakraščiai. Stebėti suopius galima keliais būdais, iš kurių lengvesni būtų šie: pirmuoju atveju, galima važiuoti automobiliu ilgą atstumą pagrindiniais krašto keliais pvz. greitkeliu ir skaičiuoti pakelėje matomus paukščius. Šiuo būdu suskaičiuosime paukščius ilgoje ir siauroje atkarpoje. Tokio metodo trūkumas tas, kad suopių kiekis pakelėje gali būti didesnis nei vietose kuriose nėra kelių ir tokiu būdu, sunku nustatyto paukščių skaičių atitinkamame plote. Kitas, tikslesnis, bet daugiau pastangų reikalaujantis būdas – pasirinkti plotą pvz 5x10 km ir jį išvažinėti periodiškai sustojant ir žiūronais apžvelgiant aplinką taip, kad į stebėjimų akiratį patektų visas plotas esantis pasirinktame stačiakampyje. Šio būdo privalumas dar ir tame, kad turėsime daugiau laiko įsižiūrėti į suopių išvaizdą, lengviau identifikuosime jų rūšis ir turėsime didesnes galimybes pamatyti kitas žiemojančių paukščių rūšis tiriamoje apylinkėje. Tupintį suopį nesunku pažinti iš jam būdingo dydžio (maždaug kranklio dydžio) bei tupėjimo manieros – dažniausiai matomas vienišas, stačiai tupintis paukštis. Tupėdami stebėjimo vietose suopiai (ypač paprastieji) neretai įtraukia kaklą, pašiaušia pluknsnas ir susidaro įspūdis jog jiems šalta arba paukščiai atrodo tarsi mieguisti. Tupinčius suopius neretai galime pastebėti ir ant laidų. Šie paukščiai beveik nebijo automobilio, tačiau vos tik jam sustojus netoli, kai tik norima apžiūrėti tupintį suopį, šis paprastai nuskrenda. Todėl patogiau stebėti sustojus kiek atokiau ir apžiūrėti paukštį žiūronais.
Informacija kurią stebėtojams reikėtų surinkti ir atsiųsti:
- stebėtojo(-ų) vardas, pavardė, el. paštas;
- stebėtų paukščių rūšis, geografinė lokalizacija (reikalinga nurodyti geografines koordinates arba taškus žemėlapyje), stebėjimo data, stebėtų paukščių skaičius;
- paukščio laikymosi toje teritorijoje periodas (jei manoma, kad tas pats paukštis laikosi toje vietovėje ilgesnį laiką, nurodyti kokį laikotarpį paukštis stebėtas (pvz. nuo gruodžio 02 d. iki gruodžio 28 d.)
ir
tokį stebėjimą pateikti kaip vieną stebėjimą;
- jei netoli vienas nuo kito buvo pastebėti keli suopiai (ne didesniu nei 1 km atstumu), nurodyti mažiausią atstumą tarp stebėtų paukščių, nurodant ir paukščių rūšis, t.y. nurodant mažiausią atstumą tarp paprastųjų suopių, tūbuotųjų suopių ir tarp abiejų šių rūšių, t.y. kai netoliese stebimi abiejų rūšių paukščiai. Apie tai, kokiu mažiausiu atstumu stebėti paukščiai vienas nuo kito nebūtina pranešti kiekvienu atveju – stebėtojas šiuos duomenis gali pateikti apibendrintai t.y. pateikdamas tik faktą apie mažiausius registruotus atstumus tarp paukščių, savo stebėjimų apibendrinimo pabaigoje;
- siųloma taip pat apibendrintai pateikti duomenis apie stebėjimams įdėtas pastangas, net jei paukščiai ir nebuvo stebėti; parašyti kiek kilometrų pravažiuota ir kiek suopių pamatyta, o nepastebėjus suopių,- vis viena įvardinti paieškos vietas.
- kiti jūsų manymu įdomūs faktai, pastebėjimai.
Kadangi suopiai pakankamai įprasti paukščiai žiemą, siekiant pernelyg neapkrauti duomenų siuntimu tiek pačių stebėtojų, tiek ir duomenų rinkėjų, prašytume savo duomenis registruoti sąsiuviniuose ar kompiuterinėse laikmenose ir juos atsiųsti jau apibendrintus, iškart pasibaigus stebėjimo sezonui t.y. atsiųsti stebėjimų duomenis kovo pirmomis dienomis. Tokiu būdu, nereikės kaskart pateikinėti duomenų apie tose pačiose vietose matytus paukščius. Rekomenduojame duomenis pateikti 2 lentelių forma:
Paveikslėlis
Paveikslėlis


Neturintiems specialių prietaisų koordinatėms nustatyti jas galima automatiškai surasti žemėlapyje www. maps.lt suradus stebėjimo vietą, tiksliai toje vietoje paspaudus dešinįjį pelės klavišą ir pasirinkus parinktį „Gauti taško koordinates“..
Akcijoje kviečiame aktyviai dalyvauti ne tik patyrusius paukščių stebėtojus, bet ir visus tuos, kurie mano, kad pažįsta ar sugebėtų pažinti suopį, ypač žmones daugiau laiko praleidžiančius gamtoje – aplinkos apsaugos darbuotojus, medžiotojus, miškininkus.
Duomenis prašytume siųsti el. paštu: modruzauskas@hotmail.com

Kaip atrodo paprastasis suopis galima pamatyti čia:
http://www.birdpix.lt/pagrindinis/thumb ... ?album=203

Kaip atrodo tūbuotasis suopis galite pamatyti čia:
http://www.birdpix.lt/pagrindinis/thumb ... ?album=327


Į viršų
StandartinėParašytas: 2017-03-07 18:50 (Ant) 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2004-11-05 13:24 (Pen)
Pranešimai: 2255
Miestas: Kaunas
Ačiū visiems pateikusiems duomenis apie žiemą pastebėtus suopius. Duomenis jau daugelis pateikėte, tačiau kas nespėjo - dar lauksiu duomenų, vėliausiai iki kovo 8 d. 21 val. mat iki 03-10 d turi būti atiduoti duomenys žurnalui "Paukščiai".


Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas  Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC+02:00


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 42 ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Limited