Lietuvos ornitologų draugijos forumas

Visiems, kas domisi paukščiais
Dabar yra 2024-03-19 07:43 (Ant)

Visos datos yra UTC+02:00




Naujos temos kūrimas  Atsakyti į temą  [ 511 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1 2 3 4 526 Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kirai
StandartinėParašytas: 2005-04-02 15:21 (Šeš) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2004-06-25 19:22 (Pen)
Pranešimai: 806
gal galit pagelbet :wink: koks tai kiras mediterranean gull (angl) larus melanocephalus (lot) sio paukscio lotyniskas pavadinimas P. Kurlaviciaus knygoje vienoks o angliskajam kitoks :shock:


Į viršų
 Pranešimo tema: Re: KIRAI
StandartinėParašytas: 2006-01-29 01:41 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-02-28 01:53 (Pir)
Pranešimai: 388
Miestas: Neringa
Cituoti:
gal galit pagelbet :wink: koks tai kiras mediterranean gull (angl) larus melanocephalus (lot)
Šiam klausimui jau greit metai ir, turbūt, Tomas jį jau seniai išsiryškino. Kaip bebūtų, čia minimas juodagalvis kiras. Tai nauja rūšis Lietuvai, stebėta vos keliskart. Paskutinius du sykius juos pats mačiau 2004-ųjų kovą ir 2005-ųjų birželį Klaipėdoje. Painiavos įneša šio kiro lietuviškas vardas, mat, dar visai neseniai juodagalviu kiru vadinome dabar perkrikštytą mažajį kirą.


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-29 12:28 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2004-09-20 17:02 (Pir)
Pranešimai: 198
Miestas: Vilnius
Valio! Pagaliau sulaukėm ir kirų specialisto komentarų. Nežinau, kaip kitiems, bet man su jais "kariauti" sekasi sunkiai :oops: Būtų griekas neišnaudot patirties ir nedažnai pasitaikančios progos, todėl paklausiu keleto pradedantiesiems rūpimų klausimų: kaip dideliuose kirų būriuose surasti silkinį kirą (kuo šis turėtų išsiskirti), kuris kiras geltonkojis (ir kokia su jais ten painiava), ką su kuria rūšimi galima lengvai supainiot ir kaip to išvengti :roll: Suprantu, kad dviem žodžiais, matyt, nepavyks atsakyt, bet gal bendrom pajėgom surasim kokius požymius, geresnius už "anas už tą didesnis" (kai jie stovi ar skrenda išsirikiavę pagal "mostį" toks patarimas gal ir vertingas, bet dažnai būna, kad paukščiai matomi po vieną, o tada gali lygint nebent su praplaukiančiu laivu :oops: :wink: ) Jau nekalbu apie jauniklius, kuriuos gal ir specams sunku vienareikšmiškai atskirti :?: :)


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-29 13:29 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-02-28 01:53 (Pir)
Pranešimai: 388
Miestas: Neringa
Čia norėčiau pasisakyti prieš keletą dienų Kaune stebėtų silkinių kirų klausimu. Suaugusių silkinių ir balnuotųjų kirų atskyrimo reikalas gali būti gana slidus. Tiksliau pasakius, jis yra visai nesudėtingas turintiems praktinę patirtį, bet beveik visada abejoja dar neturintys patyrimo. Vien stebėto paukščio vaizdo pasitikrinimo knygoje, jau grįžus namo, paprastai neužtenka. Apie jauniklių rūbus nešiojančius kirus, apskritai, kita kalba. Ten ir eilinio patyrimo neužtenka, reikia didelio. Nenoriu pasakyti, kad viduržiemyje Kaune negali atsirasti silkinis kiras, bet tokia galimybė menka. O čia net keturi paukščiai...

Pirmiausia, silkiniai kirai yra vieninteliai tarp savo gentainių tokie tolimi migrantai, išlekiantys žiemoti į Afriką (ir dar į pusiaujo Afriką!). Per Lietuvą praskrenda išimtinai Suomijos silkiniai kirai, tą patvirtina ir žiedų skaitymas per teleskopą. Šiems paukščiams mūsų šalis tėra migracinio kelio pradžioje. Tuo tarpu balnuotieji bei sidabriniai kirai, irgi mus lankantys šiauriečiai, visą žiemą malasi erdvėje tarp Baltijos ir Šiaurės jūrų, jų pilna Lietuvos pajūryje. Nors kirai man pačiam yra praktiškai kasdieninis stebėjimo objektas, nepamenu, kad viduržiemyje Klaipėdos krašte kada būčiau regėjęs silkinius kirus. Ir užvakar Klaipėdos sąvartyne mačiau kelis tūkstančius sidabrinių, dešimtis balnuotojų, bet anei vieno silkinio. Pastarieji iš čia išnyksta lapkrityje, o pasirodo balandžio viduryje. Žinoma, visos taisyklės turi išimtis. Neabejotinai pasitaiko, kad ir silkiniai kirai žiemoja Lietuvoje ir net Suomijoje (juk gandrai irgi kartais neišlekia iš Lietuvos, nors šiaip visi mūsiškiai raudonsnapiai raudonkojai traukia į Afriką). Na, o silkiniai kirai apskritai yra reti paukščiai. Tame pačiame sąlyginai netoli jūros esančiame Klaipėdos sąvartyne kirų masinio traukimo metu sidabrinių, balnuotųjų ir silkinių kirų skaičiaus santykis būna maždaug 1000:20:1. Žiemą ten išvis jų neregėti. Žinoma, migracijų metu pasitaiko fantastinių dienų, per kurias pralekia šimtai ir net tūkstančiai silkinių, bet vistiek jų bendrą skaitlingumą sunku palyginti su kitų rūšių jūriniais kirais.

Antras dalykas, vos prieš porą dienų Nemuną Kaune „iškratė“ K.Castren‘as. Tai labai aukšto lygio paukščių stebėtojas ir puikus kirų specialistas (nebūtų suomis :)). Bet ir jis nepastebėjo nei vieno silkinio kiro. Tai, aišku, nereiškia kokių nors garantijų, bet faktas įdomus. Iš viso to noriu pasakyti, kad esu linkęs atsargiai žiūrėti į žinią apie Kaune matytus silkinius kirus. Tiesiog reikėtų, kad dar sykį būtų patikrintas šis pranešimas. Be abejonės, stebėti kirai ten žiemoja, tad labai realios galimybės juos vėl aptikti. Gerai būtų, kad tai padarytų dar ir pati pranešėja.

Kaip gamtoje geriausiai atskirti senus balnuotuosius ir silkinius kirus? Skrendančius paukščius patikimai atpažinti be patirties tiesiog nepavyks. Sparnų galų baltų dėmių dydis – tikras požymis, bet pernelyg muilinas nepatyrusiam. Skrendančio jūrinio kiro dydį iš didelio atstumo įvertinti sunku, o jei tas paukštis vienišas – išvis neįmanoma. Reikia stebėti tupintį arba bent plaukiojantį paukštį. Kojų ir snapo spalva – čia tai užtikrintas reikalas. Seno silkinio snapas ir kojos labai ryškiai geltonos, o ant snapo net migracijų metu ryški oranžinė dėmė. Balnuotojo kojos – pastovėjusios mėsos spalvos, o snapas niekada nėra toks geltonas kaip piešiama knygose (iš tūkstančių stebėtų esu matęs tokį vienintelį. Pas mus jie neperi, o gal tokie geltonsnapiai būna veisimosi metu?). Oranžinė dėmė ant seno balnuotojo snapo nuo rudens pradžios iki pavasario mažiau ryški, pablukusi ir paprastai šalia jos būna „paterliota“ juosva dėmelė.

Paukščio stambumas – patikimas požymis. Bet jūrinių kirų dydis, priklausomai nuo lyties, irgi nepaprastai įvairuoja. Pačiam teko pagauti, matuoti ir žieduoti senus sidabrinių kirų patinus, stambesnius už senas balnuotųjų pateles. Tik „balnuočių“ sparnas solidaus ilgio – praktiškai visada virš 460 mm, nors ir priklausytų iš išvaizdos smulkiai patelei. Tuo tarpu „sidabriako“ sparnas gerokai trumpesnis. Užvakarykščiame gaudyme vieno tokio jauniklio radome tik 380 mm, bet yra buvę senų patinų turinčių irgi daugiau kaip 460 mm. Grįžtant prie silkinių kirų, reikia konstatuoti, kad jie vistik smulkesni už sidabrinius. Stambiausi silkiniai – mažos sidabrinio patelės dydžio. Kitokių matyti kol kas neteko. Realiai silkinio kiro dydis yra kažkur tarp paprastojo ir sidabrinio. Va tokių per daugelį metų tai mačiau šimtus. Čia kalbu tik apie išorinį tupinčio paukščio vaizdą. Silkinio sparno ilgis, be abejonės, nepalyginamai didesnis už paprastojo, nors vidutiniškai truputį mažesnis už sidabrinio.

Taigi, apibendrinant galima pasakyti, kad lengviausia seną silkinį nuo balnuotojo kiro atskirti pagal ryškiai geltoną snapą ir kojas. Jei tik turima su kuo palyginti, paukščio dydis irgi labai padeda. Tik dar toks niuansas – tada būtina gerai mokėti atskirti paprastąjį ir sidabrinį kirus per šiokį tokį atstumą. Tai iš tiesų visiškai lengva, bet tas mokėjimas turi būti tvirtas. Tuomet galima drąsiai su pastaraisiais lyginti tuos juodnugarius balnuotuosius / silkinius ir pagal dydį.

Paskutinis patarimas – atvažiuokite į pajūrį. Viską, kas čia buvo ilgai ir nuobodžiai aprašinėta, pamatysite savo akimis ir, ko gero, bus visai įdomu :)


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-29 14:04 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2004-09-20 17:02 (Pir)
Pranešimai: 198
Miestas: Vilnius
Na va, pasidarė šviesiau :wink: Ko gero, visada liks galioti specų siūloma taisyklė: jei paukštis panašus į keletą aprašomų rūšių, reikia pradėti nuo "populiariausios" ir tik tada, kai požymiai (dydis, spalvos, buvimo vieta, elgesys) neleidžia nukrypti ir veda prie "extra" rūšies, tik tada retesnę ir pasirinkti :D O patirties kaip tik labiausiai ir trūksta :oops: Ir ne visada gaunasi į kursus atvažiuoti :(
O kaip ten dėl geltonkojų kirų? Ką juose reiktų bandyti įžiūrėti pirmiausia?


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-29 18:31 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-01-09 11:47 (Sek)
Pranešimai: 1492
Miestas: Birzai
Pas mus pernai vienas juodgalvis kiras žuvo , buvo žieduotas Kaune dar lizde . Kaip ten Tomai ar nepametei žiedo :D


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-29 18:45 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2004-06-25 19:22 (Pen)
Pranešimai: 806
ką tu Elmarai :!: tokį daiktą pamesti :!: :) :wink:


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-29 18:48 (Sek) 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005-12-30 10:17 (Pen)
Pranešimai: 2435
Miestas: Klaipėda
Tai ar juodgalvis,ar mažasis :?: :lol:


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-30 00:27 (Pir) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-02-28 01:53 (Pir)
Pranešimai: 388
Miestas: Neringa
Cituoti:
... kuris kiras geltonkojis (ir kokia su jais ten painiava)...?
Su tais geltonkojais išties daug painiavos. Apskritai, tos rūšies išskyrimas ir vėlesnis jos suskaldymas į dar dvi rūšis buvo šiek tiek filosofinis reikalas. Taigi, čia yra netrumpa istorija, kurią dėl geresnio klausimo supratimo verta priminti.

Ne taip ir seniai, dar apie 1987-uosius, sidabrinis kiras (Larus argentatus) buvo laikomas viena rūšimi, gyvenančia nuo Arkties iki Viduržemio ir Kaspijos jūrų. Ta rūšis buvo suskirstyta į porūšius, šiek tiek besiskiriančius pagal išvaizdą ir biometriją bei pagal paplitimo arealą. Visi porūšiai buvo priskiriami 2 grupėms – šiaurinei (arba argentatus) ir pietinei (arba cachinnans). Apie Amerikoje ir Azijoje paplitusius porūšius nekalbėsime. Iš Europoje gyvenančių porūšių į šiaurinę grupę įėjo L.a. argentatus (Skandinavija ir kitos šalys apie Baltiją) ir L.a.argenteus (Vakarų Europa, Islandija), o į pietinę grupę – L.a.atlantis (Madeira, Azorų, Kanarų salos), L.a.michahellis (Viduržemio jūros pakrantės) ir L.a.cachinnans (Juodosios ir Kaspijos jūrų regionas). Čia nebevardinu dar 2 porūšių (omissus ir vegae), kurių išskyrimo netrukus buvo atsisakyta. Jau 1991-1992 m.m. mokslinčiai nutarė visą europinę pietinę grupę + Rytų Turkijos porūšį L.a.armenicus pavadinti atskira rūšimi Larus cachinnans (angl. – Yellow-legged Gull). Europoje ji turėjo tuos pačius „pietinius“ porūšius (atlantis, michahellis ir cachinnans). Bet paukštininkai nenurimo ir prieš keletą metų tą naują rūšį suskaidė į dar 2 atskiras rūšis: Larus michahellis (angl. – Yellow-legged Gull) bei Larus cachinnans (angl. – Caspian Gull). Taigi, šiuo metu turime 3 panašias rūšis – dvi tik ką minėtas ir visiems pažįstamą sidabrinį kirą (Larus argentatus).

Dabar apie tų dviejų naujų rūšių vardus. P.Kurlavičiaus vadovas buvo išleistas tuo metu, kai jau galutinai buvo išskirtos visos 3 rūšys, bet rašomas dar esant 2 rūšims. Tad tų kirų rūšių atžvilgiu šis vadovas jau gimė pasenęs. Jame be sidabrinio kiro aprašytas dar vienas – geltonkojis kiras (L.cachinnans). Ta proga įdomus pastebėjimas – kaip tik šitojo L.cachinnans kojos nėra geltonos... Galima dabar sutikti arba prieštarauti buvusioms rūšių skaidymo peripetijoms (juk šitiek laiko jos buvo tik porūšiai ir nebuvo problemų), tačiau tas traukinys jau yra nuvažiavęs. Galbūt užsieniuose dar nespėta išleisti naujų paukščių apibūdinimo vadovų, bet tiek moksliniuose leidiniuose, tiek internetinėje erdvėje visa Europa sutinka su naujai „išperėtomis“ kirų rūšimis ir atgal nebegrįš. Tad ir mums reikia prie to prisitaikyti bei įvardyti naująsias rūšis, juolab, kad jos yra aptinkamos ir Lietuvoje. Žodžiu, P.Kurlavičiaus vadove aprašytas geltonkojis kiras skyla į 2 rūšis. Iki šiol nepateikiau LOD‘ui jokių oficialių pasiūlymų, bet jau kelinti metai esu pats „pakrikštijęs“ tuos kirus pagal angliškus atitikmenis. Manau, kad taip yra tiesiog patogiausia. Taigi, Larus michahellis = Yellow-legged Gull = geltonkojis kiras, o Larus cachinnans = Caspian Gull = kaspijinis kiras. Paskutiniu metu Europoje iš kažkur ištrauktas dar vienas L.cachinnans angliškas pavadinimas – Pontic Gull. Tai yra ne nauja rūšis, o tik Caspian Gull sinonimas. Europoje labai plinta ir paprastojo kiro (Larus canus) angliško vardo Common Gull pakaitalas Mew Gull, nors pastaruoju vardu visais laikais paprastieji kirai buvo vadinami tik Šiaurės Amerikoje. Gaila, kad dėl tokių beprasmių „novatoriškų“ dalykų painiavos dar prisideda.

Tiek šiam kartui. Kitą sykį pažiūrėsim, kaip gamtoje pažinti geltonkojus ir kaspijinius kirus, kuo jie skiriasi nuo įprastų sidabrinių kirų.


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-30 07:52 (Pir) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2004-11-10 14:50 (Tre)
Pranešimai: 508
Miestas: Raseiniai
na, suvažiuosim į ornitologų susitikimą pavasarį pas Jus ir mokysimės praktiškai :D


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-30 07:57 (Pir) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2004-09-20 17:02 (Pir)
Pranešimai: 198
Miestas: Vilnius
Noriu tik paploti už tokius komentarus :D Lauksim tęsinio :wink:


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-30 08:43 (Pir) 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005-12-30 10:17 (Pen)
Pranešimai: 2435
Miestas: Klaipėda
Tai va,mielieji paukštininkai, teks maratono rūšinį sąrašą praplėsti nauja kirų rūšimi 8)


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-01-30 17:55 (Pir) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-09-05 00:16 (Pir)
Pranešimai: 541
Miestas: Vilnius
Tikrai labai dekui uz paaiskinimus, tebunie tai pazinties su kirais pradzia ne tik man, bet ir kitiems forumo dalyviams. :wink: O i pajuri butinai atvaziuosim!


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-07 00:29 (Pen) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-02-28 01:53 (Pir)
Pranešimai: 388
Miestas: Neringa
Vakar, t.y. ketvirtadienį, turėjau malonumą Klaipėdos miesto sąvartyne Kalotėje atrasti seną juodagalvį kirą (Larus melanocephalus). Tikras gražuolis, lyginant su rudagalviais, kurių būryje buvo įsimaišęs, nors per vestuves ir rudagalviai dailūs. Su automobiliu prie to juodagalvio prisiartinau vos per kelis metrus, tad nufotografuoti nebuvo vargo. Šitos rūšies kirą mačiau trečią kartą (pirmieji du buvo 2004.03.22 ir 2005.06.27 Klaipėdoje). Girdėjau, kad juodagalvis kažkada Lietuvoje buvo stebėtas ir anksčiau, gal Vytas iš Ventės apie tai tiksliau žino?

Paveikslėlis
Paveikslėlis


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-07 10:42 (Pen) 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005-12-30 10:17 (Pen)
Pranešimai: 2435
Miestas: Klaipėda
Taip,tikras gražuolis, reiks važiuot į Kalotę :)


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-08 22:19 (Šeš) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-04-16 22:58 (Šeš)
Pranešimai: 383
Miestas: Vilnius
Man tai juodgalviai drimbos truputi :) , rudgalviai daug elegantiskesni su jais palyginus ir groziu, mano manymu, nenusileidzia :roll: . Butu pas mus vieni juodgalviai, tai pamate rudgalvi gal grazuoliu vadintumem :wink:


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-08 23:49 (Šeš) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-02-28 01:53 (Pir)
Pranešimai: 388
Miestas: Neringa
Gali būti, kad neįžiūrėjau juodagalvio elegancijos stokos :wink: Mažai tokių kirų tesu ir matęs, o čia dar ir atradimo jaudulys, o ir sąvartyno koloritas savo duoda :) Na, o gražuoliu pavadinau dėl ryškių spalvų - ir galvos, ir snapo, ir kojų. Šito iš jų tai neatimsi... :wink:


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-09 09:49 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-06-10 08:15 (Pen)
Pranešimai: 123
Miestas: Kelmė, Kražiai
reikės atidžiau į rudagalvių kirų būrius pasižiūrėti, mat kokių retenybių galima tarp jų rast, o tai pamatai rudgalvius ir ex, rudagalviai ir tiek... Vat šiandien prie namų pelkutėj mačiau būrelį rudagalvių ir vieną tarp jų balta galva,šiaip kitkuo lyg ir toks pat, galvoju poilsio apdaru, jauniklis gal, ar kaip ?


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-09 10:54 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-04-16 22:58 (Šeš)
Pranešimai: 383
Miestas: Vilnius
Na jauniklis gal nelabai, jei poilsio apdaru tai turi juoda taska sone ant galvos, o siaip gal koks paprastasisi kiras buvo isimaises, bet jis nera visai toks pat(truputi didesnis, snapas geltonas, o kojos zalsvos, kai rudgalviu ir snapas ir kojos raudoni )


Į viršų
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2006-04-09 15:03 (Sek) 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2005-06-10 08:15 (Pen)
Pranešimai: 123
Miestas: Kelmė, Kražiai
Cituoti:
Na jauniklis gal nelabai, jei poilsio apdaru tai turi juoda taska sone ant galvos, o siaip gal koks paprastasisi kiras buvo isimaises, bet jis nera visai toks pat(truputi didesnis, snapas geltonas, o kojos zalsvos, kai rudgalviu ir snapas ir kojos raudoni )

tai greičiausiai šitas ir bus, nes lyg ir kiek didesnis buvo ir snapas geltonas, vat kojų tai nemačiau, nelabai su vandens paukščiais gaudausi, nes pas mus
ir vandens tvenkinių palyginus labai mažai, vat kai kiti rašo, kad matę krūvas įvairių ančių, dančiasnapių ir kitokių, pavydas ima, nes iš ančių, ko gero tik didžiąsias ir tesu matęs :oops: Aišku, čia savo padaro ir tai, kad teleskopo neturiu :cry:


Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas  Atsakyti į temą  [ 511 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1 2 3 4 526 Kitas

Visos datos yra UTC+02:00


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 2 ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Limited